Elektryczne instalacje grzewcze

Maty grzewcze

Postaw na komfortowy i nowoczesny sposób ogrzewania domu lub firmy.

Folie grzewcze

Folie grzewcze coraz częściej są wykorzystywane jako jedyny system grzewczy w domach ze względu na swoją wydajność i niskie koszty inwestycji.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Jak działają folie grzewcze?

Składają się one z 11 warstw, a przy tym ich grubość wynosi zaledwie 0,4 mm. Najważniejszym elementem folii jest tkanina wytworzona z włókien węglowych i pasty karbonu. To właśnie ta warstwa jest elementem grzejnym folii. Ciepło wytwarzane przez folie ogrzewa naszą podłogę, ściany i sufit, które to oddają ciepło do pomieszczenia. Inaczej mówiąc, powietrze nagrzewa się od nagrzanych przedmiotów.

Czy mają jednakową moc? Jeśli nie, to jakie są dostępne moce?

Moc grzewcza folii wynosi od 40 W/m² do 220 W/m². Istnieją też folie o większych mocach do specjalnych zastosowań. Standardowo korzystamy z folii o mocy 80 W/m² do ogrzewania podłogowego i 140 W/m² do ogrzewania sufitowego.

Jaki jest koszt materiałów?

Folie grzejne są tańsze od większości systemów ogrzewania podłogowego i centralnego.

Czy ogrzewają efektywniej niż tradycyjne grzejniki?

Ogrzewanie powierzchniowe folią grzewczą jest opłacalne ekonomicznie. Dzięki niskiej temperaturze promieniowania podczerwonego folii, oszczędność energii cieplnej potrzebnej do ogrzania domu może być zredukowana o ok. 12%. A do tego folia grzewcza jest źródłem ciepła przyjaznym dla środowiska naturalnego.

Dlaczego warto je połączyć z instalacją PV?

Główne zalety to wieloletnie oszczędności. Montując na dachu domu panele fotowoltaiczne zaś w domu folie grzewcze zapewniasz sobie dostawy prądu na rzecz ogrzewania z własnej minielektrowni. Najczęściej wiosną i latem instalacja PV produkuje znacznie więcej energii, niż wynosi zapotrzebowanie domowników. Wówczas nadwyżki prądu trafiają do sieci energetycznej. Odbierasz je zimą i zużywasz do zasilania folii grzewczych, natomiast z energetyką rozliczasz się za prąd oddany i pobrany jedynie raz lub dwa razy w roku. Rachunek jest symboliczny, oparty na opłacie stałej.

Drugą zaletą folii grzewczych i instalacji fotowoltaicznej jest samowystarczalność. Nie jesteśmy uzależnieni od cen węgla, drewna, gazu, pelletu czy prądu.

Jak najlepiej je montować?

Sposób montażu jest dopasowany do możliwości jakie zastajemy na danej inwestycji. Często montaż ogrzewania foliami grzewczymi wykonywany jest w mieszkaniach, w kamienicy czy bloku. W takim przypadku, zazwyczaj nie ma możliwości wykonania dodatkowej wylewki. Wówczas, aby mieć ciepłą podłogę, możemy wykonać montaż bezpośrednio pod panele. Jeśli natomiast mamy do czynienia z nowo budowanym domem to rekomendowany jest montaż w każdym pomieszczeniu pod wylewkę betonową. Jest to spowodowane kilkoma aspektami. Po pierwsze, ze względu na to, że do folii grzewczej, przez jej gładką powierzchnię nie ma możliwości przyklejenia płytek ceramicznych, więc w przypadku chęci zmiany okładziny podłogi- np. z paneli na płytki, musimy wykonać dodatkową warstwę wylewki i powstaje różnica poziomów w pomieszczeniach.

Drugim powodem jest taki sam czas nagrzewania w każdym pomieszczeniu poprzez identyczną grubość okładzin na podłogach. Równomierny czas nagrzewania ułatwia sterowanie i dopasowanie temperatur komfortowych. Trzeci powód to skrócony czas montażu- folie grzewcze zostają położone w tym samym czasie. Nie czekamy na wyschnięcie wylewki i inne prace, aby rozkładać folie grzewcze w kolejnym etapie-przed położeniem samych paneli.

Jaka jest ich żywotność?

Główną zaletą folii grzewczych jest ich trwałość wynosząca nawet do 50 lat oraz brak kosztów eksploatacji. System grzewczy jest pasywny, tzn. nie ma części ruchomych, a tym samym jest trwały. Podobnie jak instalacja elektryczna. Dodatkową zaletą folii grzewczych jest możliwość wymiany podłogi bez ingerencji w ogrzewanie. Nie jesteśmy skazani przez całe życie na jeden wzór i kolor paneli. Zakładając maty grzewcze musimy liczyć się z dożywotnim wyglądem posadzki. Wymiana płytek nie wchodzi w grę.

Co to jest stała zabudowa i dlaczego odradza się montażu mat pod nimi?

Stała zabudowa – to wszelkiego rodzaju zabudowa, która swoją powierzchnią bezpośrednio przylega do wykończonej podłogi. Np. zabudowa kuchenna, szafy w zabudowie, wanna, brodzik, meblościanka.
Folia grzewcza musi swobodnie oddawać ciepło do wnętrza pomieszczenia. W przypadku umiejscowienia folii grzewczej bezpośrednio pod stałą zabudową, niema swobodnej cyrkulacji powietrza. W takim wypadku folia grzewcza narażona jest na miejscowe przegrzanie a wierzchnia okładzina podłogowa może ulec deformacji oraz zniszczeniu

Czy można łączyć różne moce ze sobą?

Nie, nie możemy łączyć różnych mocy ze sobą, ponieważ każda moc posiada indywidualne różne od siebie parametry rozruchu jak i uzysku temperatury.

Co zrobić jeśli mata została uszkodzona?

Folia grzewcza Red Snake, to jednolita warstwa pasty karbonowej pokryta powłokami wzmacniającymi. Taka struktura pozwala na jej ciągłe działanie, pomimo jej uszkodzenia, czy nawet przedziurawienia. W sytuacji gdy folia zostanie przewiercona, ogrzewanie nadal działa. Trzeba pamiętać jednak, aby zaizolować przerwane miejsca, zabezpieczając przed niepożądanym upływem prądu.

W jaki sposób steruje się takim ogrzewaniem?

Tymi systemami grzewczymi sterujemy za pomocą termostatów elektronicznych, analogowych i cyfrowych. Cyfrowe termostaty wyposażone są w ekran ciekłokrystaliczny, na którym wyświetlane są informacje potrzebne do sterowania systemem. Można zaprogramować temperaturę na każdy dzień tygodnia z dokładnością do 1 minuty. Bardziej zaawansowane termostaty posiadają ekran dotykowy.

Jeśli zdecydujemy się na montaż folii grzewczych, skąd wziąć ciepłą wodę?

Decydując się na ogrzewanie foliami grzewczymi, musimy uwzględnić fakt, że nie posiadamy urządzenia do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Proponujemy rozważenie opcji z pompą ciepła c.w.u. Warto zwrócić uwagę na to, że podgrzanie wody zwykłym bojlerem, pochłonie rocznie dodatkowe 1500-2000 kWh ( przy 4 osobowej rodzinie) i aby pokryć to zużycie fotowoltaiką, musimy mieć dodatkowe miejsce na dachu. Nie mając tego miejsca, możemy wybrać pompę ciepła c.w.u., a jej roczne zużycie energii będzie nawet o połowę niższe.

Jaka jest wymagana moc przyłączeniowa aby zamontować folię grzewczą?

Na każdej ofercie określamy moc systemu grzewczego w kw. Jeśli występuje sytuacja, że moc przyłącza może nie wystarczyć, należy złożyć wniosek do operatora sieci energetycznej o zwiększenie mocy umownej. Za zmianę mocy pobierana jest jednorazowa opłata.

Jaka jest różnica między matą grzewczą, a folią?

Podstawową różnicą między tymi dwoma rozwiązaniami, jest to, że folia grzeje całą powierzchnią, natomiast mata jedynie miejscowo, przez przewód mający wysoką temperaturę. Będzie miało to swoje odzwierciedlenie w większym zużyciu energii przez matę. Jednocześnie oba rozwiązania są przyjazne dla środowiska i ekonomiczne, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w domach osób, które cenią sobie innowacyjne rozwiązania.

ogrzewanie elektryczne Białystok