Czy niezależność energetyczna jest w ogóle możliwa? Czy dzięki słońcu możemy mieć nieograniczony dostęp do prądu, przecież jesienią i zimą jest szaro, buro i ponuro? Jak zadbać o naszą przyszłość ekonomiczną i zostać przy tym eko? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Popularność instalacji fotowoltaicznych w Polsce rośnie z dnia na dzień, podobnie jak możliwości, które za sobą niosą. W obliczu ciągle rosnących cen za prąd (już w tym roku, względem poprzedniego mamy o jeden rachunek więcej do opłacenia) oraz zmienności rynku, ciężko jest o stabilność, a przecież przedsiębiorstwa oraz rodziny pragną mieć „pewne jutro”. Rozwiązaniem może być postawienie pierwszego kroku w kierunku energetycznego uniezależnienia się i skorzystanie z dóbr Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), w tym wypadku promieni słonecznych. Energia słoneczna jest przede wszystkim bezpłatna i ma nieograniczone zasoby, a przy tym przetwarzanie jej nie wpływa negatywnie na środowisko, zatem dlaczego z niej nie skorzystać?

panele słoneczne to Twoja przyszłość  

Instalacja fotowoltaiczna to zespół modułów fotowoltaicznych połączonych z falownikiem i inne, mniej widoczne ale równie istotne komponenty, które składają się na cały system przetwarzający promieniowanie słoneczne na energię elektryczną dostępną w naszych gniazdkach. Wydajność systemu zależy m.in. od takich czynników jak:

  • ekspozycja modułów – największą wydajność osiągamy, gdy moduły skierowane są na stronę południową, dopuszczalna jest również kompozycja wschód-zachód;
  • jakość oraz kompatybilność połączeń pomiędzy modułami;
  • warunki atmosferyczne (temperatura otoczenia, wiatr) – wysoka temperatura powoduje ograniczanie wydajności, najlepsze uzyski chwilowe instalacja osiąga w słoneczne dni wiosną oraz jesienią, natomiast największa produkcja dobowa występuje latem;
  • charakter promieniowania słonecznego – promieniowanie rozproszone (przenikające przez chmury) jest mniej wydajne niż bezpośrednie promieniowanie słoneczne;
  • zacienienie – wszelkie cienie rzucane przez drzewa, wyższe budynki czy słupy powodują obniżenie wydajności modułów, co może skutkować obniżeniem wydajności całego systemu, natomiast mamy rozwiązania, aby skutki te ograniczać do minimum.

planowanie fotowoltaiki

Mimo wielu czynników, które mogą wpływać na osiągane wyniki w produkcji prądu, odpowiednio dobrana i dostosowana do potrzeb konsumenta instalacja pokryje 100% zapotrzebowania na energię elektryczną. Przy projektowaniu takiego systemu, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki które mogą zakłócać pracę modułów i zaplanować ją w najbardziej optymalny sposób, dlatego tak ważny jest audyt. Nasza firma przywiązuje uwagę do wszystkich szczegółów podczas każdego etapu przygotowywania i realizacji projektu. Taka instalacja zazwyczaj jest umiejscowiona na dachu budynku. Istnieje jednak szansa, iż w przypadku kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest bardzo duże, a co za tym idzie zwiększa się ilość potrzebnych modułów, nie zmieszczą się one na dachu. Nie stanowi to jednak problemu, gdyż takie instalacje są również projektowane i realizowane na gruncie. Warto również nadmienić, iż wbrew krążącym mitom, konstrukcja dachu nie wymaga dodatkowych wzmocnień, a sam montaż nie wpływa na jakość zadaszenia i jego szczelność.

Skoro, jednym z czynników wpływających na wydajność instalacji jest jakość promieniowania i zachmurzenie, jak to możliwe, aby instalacja pracowała i produkowała prąd jesienią i zimą, kiedy słońca jest jak na lekarstwo, a na niebie szare chmury? Faktem jest, że największa produkcja dobowa jest na przełomie wiosny i lata, kiedy dzień jest najdłuższy, tym samym słońce jest wysoko, jednak wbrew pozorom w pozostałej części roku system również pracuje i produkuje prąd. Ilość wyprodukowanej energii jest nieco mniejsza i wykorzystywana na bieżąco, gdyby jednak jej nie wystarczyło to z pomocą idą nam nadwyżki oddane do sieci w okresie letnim, które są dla nas magazynowane i możliwe do odebrania z sieci w każdej chwili. Działa to jak zewnętrzny magazyn energii, więc mamy pewny dostęp do prądu przez cały rok bez względu na zmieniające się ceny i warunki, czyli stajemy się niezależni energetycznie.

energia ze słońca

Inną ważną kwestią która powinna zachęcić do skorzystania z możliwości produkcji energii z wykorzystaniem modułów fotowoltaicznych jest fakt, iż takie instalacje nie produkują żadnych zanieczyszczeń, hałasu czy drgań. Są zupełnie bezinwazyjne, a co najważniejsze w obliczu zachodzących zmian klimatycznych, nie wpływają szkodliwie na środowisko naturalne. Ponad to, fotowoltaika nie wymaga codziennego zaangażowania czy „obsługi”. Jest to instalacja, która pracuje samodzielnie i daje komfort z nieograniczonym dostępem do prądu. Dlaczego więc, tak wielu z nas zastanawia się nad inwestycją w fotowoltaikę?

Niestety, choć korzyści wynikające z instalacji są niepodważalne i zachęcające, kwestią budzącą wątpliwości jest cena. Można przyjąć iż, przeciętna polska rodzina ma zapotrzebowanie w granicach 3 000-6000 kWh, co niesie za sobą koszty rzędu 15 000 – 27 000 zł. Należy jednak pamiętać, iż kwota jest zależna od wielu czynników, takich jak rodzaj modułów, podzespołów i innych komponentów czy też samego umiejscowienia instalacji. Wszystkie te kwestie, powinny być zawsze uwzględnione przy wycenie i projekcie. Choć kwota nie należy do najmniejszych, obecnie prowadzonych jest wiele lokalnych projektów wspierających mikroinstalacje domowe czy też ogólnopolski program rządowy „Mój prąd”.

program rządowy Mój Prąd

Firma Only Comfort zajmuje się kompleksową obsługą klienta, więc kwestie dofinansowań czy refundacji również leżą po stronie firmy – wystarczy wrazić takową chęć. Dzięki temu, klient nie musi martwić się dodatkowymi formalnościami i może skupić się na korzyściach płynących z instalacji i przyszłości. Należy bowiem pamiętać, iż jest to przede wszystkim inwestycja – inwestycja w przyszłość. Szacuje się, że taka instalacja zwraca się po około 8 latach, a przy skorzystaniu z dotacji czas ten ulega skróceniu do około 5/6 lat. Mówiąc prościej, pieniądze, które co miesiąc przeznaczamy na opłaty rachunków za prąd przez 6 lat pokrywają nam koszty instalacji. Po tym okresie nie ponosimy jakichkolwiek kosztów za prąd i mamy go za darmo. Tak więc, jest to najlepsza i jedyna z możliwych opcji uzyskania energetycznej niezależności.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, udostępnij go i dołącz do naszej społeczności – wkrótce więcej ciekawostek i informacji fotowoltaicznych. A jeśli masz jakieś pytania, bądź wątpliwości a może chcesz przeanalizować swoje zapotrzebowanie i interesujesz się instalacją dla swojego gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa, z chęcią pomożemy rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiemy na wszystkie pytania, a w razie potrzeby zajmiemy się przygotowaniem i realizacją projektu uwzględniającego Twoje potrzeby i możliwości.