Obecne warunki dofinansowania

Zanim poznamy jakie zmiany w programie Mój Prąd 4.0 będą wprowadzone ustalmy dotychczasowe szczegóły. Wiemy, że obecny nabór w programie Mój Prąd 2022 trwa od 15 kwietnia. Przewidywany termin trwania programu był wskazywany na 22.12.2022r. Dotychczas można uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną w wysokości 4 000 zł, a w przypadku inwestycji w inne elementy dodatkowo 1 000 zł do samej instalacji. Program przewiduje wówczas dofinansowanie równe 5 000 na magazyn ciepła. Kolejne 7 500 zł można uzyskać na magazyn energii oraz dodatkowe 3 000 na pozostałe elementy zarządzania energią. Pierwsze wnioski składane przez naszą firmę są już zarejestrowane i czekają na pozytywną decyzję.

Zmiany w programie Mój Prąd 4.0

Nie ma nic bardziej pewnego od zmian, dlatego w tym przypadku nie mogło być inaczej. Zmiany w programie Mój Prąd 4.0 będą dotyczyły zarówno kwot jak i daty obowiązywania.

Na oficjalnej stronie mojego prądu już widnieje informacja, że nabór wniosków został przedłużony aż do 31.03.2023r. Znaczenie ma jeszcze jedna data o której mówiła Minister Anna Moskwa, mianowicie 15.12.2022r.:

Dlatego od 15.12, w ramach programu #MójPrąd, podnosimy poziom dofinansowania dla instalacji #PV do 6 tys. zł., a do magazynów energii do 15 tys. zł. 

Zgodnie z zapowiedziami Pani Minister od połowy grudnia zwiększeniu ulegnie kwota dofinansowania na poszczególne elementy. Od 15 grudnia będzie można wnioskować o:

  • 6 000 zł na samą instalację fotowoltaiczną
  • 7 000 zł na instalację fotowoltaiczną z innymi elementami (np. pompą ciepła)
  • 15 000 zł na magazyn energii.

Zmiany w programie Mój Prąd 4.0 nie obejmują dofinansowania na magazyn ciepła czy systemy HEMS/EMS. Te kwoty pozostają bez zmian.

Co z wnioskami, które zostały już złożone?

Zmiana obejmie beneficjentów 4. edycji programu.

Według deklaracji Minister Klimatu i Środowiska obecny wzrost poziomu dofinansowania będzie obowiązywał również beneficjentów, którzy złożyli już wnioski o dofinansowanie. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie programu, beneficjenci będą mieli wypłaconą brakującą kwotę po przeanalizowaniu kosztów kwalifikowanych. Należy pamiętać, że ciągle będzie obowiązywało dofinansowanie nie większe niż 50% kosztów kwalifikowanych.

Wnioskodawcy którzy otrzymali już wypłatę dofinansowania w ramach MP4 w poprzedniej wysokości nie będą musieli składać nowego wniosku.

Jaki jest powód tych zmian?

Nie jest tajemnicą, że 4 edycja programu nie cieszyła się takim zainteresowaniem jak poprzednie. To wszystko głównie ze względu na wymagania regulaminowe, a przede wszystkim na nowy system rozliczeń. Rozliczanie w systemie net-billing jest podstawowym kryterium otrzymania dotacji.

Rozwój #OZE to dobra recepta na rosnące na skutek wojny ceny energii.

Dodatkowym powodem zmian jest również kryzys energetyczny i inflacja. W związku z tym zmiany w programie mój prąd mają być odpowiedzią na potrzeby gospodarcze i zwiększenie atrakcyjności inwestycji w OZE.

Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualizacjami dotyczącymi zmian w programie dołącz do nas. Obserwuj nas na naszym profilu społecznościowym Only Comfort. Gwarantujemy rzetelne informacje i garść nowinek technicznych!

Add Comment