Lato w pełni więc upały i wysokie temperatury dają się we znaki. Ci, którzy są szczęśliwymi posiadaczami klimatyzacji korzystają z jej dobrodziejstw i mogą czuć komfort termiczny bez względu na warunki panujące na zewnątrz. Są i tacy, którzy chcieliby poczuć powiew chłodu, ale… obawiają się o swoje rachunki za prąd, a ten – jak wiemy, do najtańszych nie należy. Czy słusznie? Ile prądu zużywa klimatyzacja? Tę właśnie kwestię postanowiliśmy poruszyć w artykule.
Wyjaśnimy jak mają się do siebie klimatyzacja i rachunki za prąd – ile prądu zużywa klimatyzacja? Czy klimatyzacja może być w ogóle ekonomiczna? Jak korzystać z klimatyzacji aby nie zbankrutować na opłatach za energię? O tym wszystkim poniżej.
Obecnie, jak w każdej kwestii, na rynku mamy dostępne tańsze i droższe rozwiązania. Choć nasza firma pracuje wyłącznie na sprawdzonych produktach to wiemy, że nie wszyscy stawiają jakość na pierwszym miejscu. Oczywistym, jest że każde urządzenie różni się nie tylko wyglądem, ceną czy funkcjami ale również, a może przede wszystkim parametrami technicznymi, które mają wpływ na to ile prądu zużywa klimatyzacja.
Jakie parametry wpływają na to ile prądu zużywa klimatyzacja?
- Klasa energetyczna
Pierwszą kwestią i najbardziej oczywistą jest klasa energetyczna. Większość urządzeń oferowanych przez naszą firmę posiada przynajmniej klasę A++. Są dostępne urządzenia o nieco niższej klasie energetycznej – A+ oraz takie, które mogą poszczycić się klasą A+++. To obecnie najwyższa klasa energetyczna.
- Współczynnik SCOP
Jeśli zależy nam na dogrzewaniu pomieszczeń klimatyzacją to bardzo istotny czynnik wpływający na to ile prądu zużywa klimatyzacja. Czym jest współczynnik SCOP? To nic innego jak stosunek ilości energii cieplnej dostarczanej do ogrzewania do energii elektrycznej wykorzystanej do tego celu w przeciągu określonego czasu. Im wyższy współczynnik tym wydajniejsze urządzenie a jego praca jest bardziej energooszczędna.
- Współczynnik SEER
Podobnie do współczynnika SCOP – oznacza sprawność urządzenia ale w trybie chłodzenia.
Załóżmy że znaleźliśmy urządzenie idealne – klasa energetyczna A+++, wysoki współczynnik SCOP np. 5,40 i jeszcze wyższy współczynnik SEER np. 9,30. Czy to zagwarantuje nam oszczędną pracę urządzenia i komfort termiczny w przyzwoitej cenie? Niestety, samo urządzenie to dopiero początek.
Dobre parametry technicznie nie ochronią naszych portfeli przed brakiem rozsądku. To nie urządzenia decydują o tym w jakich warunkach pracują ale ich użytkownicy. Zatem co dokładnie wpływa na to ile prądu zużywa klimatyzacja?
Jak oszczędnie korzystać z klimatyzacji aby nie ucierpiał nasz budżet?
Poznaj dobre zasady korzystania z klimatyzacji:
- Dobór odpowiedniej temperatury
Chłodzenie pomieszczeń do kilkunastu stopni jest skrajnie nieodpowiedzialne z kilku względów. Po pierwsze narażamy siebie i domowników lub współpracowników na przeziębienie. Po drugie sam klimatyzator pracuje wtedy ciężej, zużywa więcej energii, a co za tym idzie później otrzymujemy większe rachunki za prąd. Optymalna temperatura w pomieszczeniu to 20-22°C. Pamiętajmy jednak, że różnica temperatur powinna wynosić około 5-6°C. Szczególnie jest to istotne przy osobach starszych oraz dzieciach.
- Stabilna temperatura
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy użytkowaniu klimatyzacji jest ustawienie na początku bardzo niskiej temperatury, aby szybko osiągnąć efekt schłodzonego pomieszczenia. Później – odwrotnie, gdy będzie nam za zimno zwiększamy tę temperaturę. W efekcie mamy gwarancję chorego gardła i zawrót głowy spowodowany nie tylko złym samopoczuciem, ale i zawrotnym rachunkiem za prąd. Najlepiej od razu jest ustawić temperaturę docelową gwarantującą komfort przebywania w pomieszczeniu. Większośc klimatyzatorów pracujących w trybie ”auto” gwarantuje dobór odpowiedniej mocy i ekonomiczną pracę przechodząc w stan uśpienia.
- Zamknięte pomieszczenie
Jeżeli w trakcie pracy klimatyzatora pozostawimy otwarte okno lub drzwi, świeże i ciepłe powietrze napływające przez okno będzie wymuszało ciągłą pracę klimatyzatora z maksymalną mocą. Ta sama zasada dotyczy kiedy ogrzewamy pomieszczenie a temperatura na zewnątrz jest niższa.
- Jakość stolarki okiennej
Chyba nie powinno nikogo dziwić, że nieszczelności w oknach będą wpływać niekorzystnie zarówno na chłodzenie jak i ogrzewanie pomieszczeń. Efekt będzie podobny jak w przypadku otwartego pomieszczenia, choć oczywiście w mniejszym stopniu. Nie mówimy od razu o wymianie całej stolarki okiennej, ale warto zwrócić uwagę czy nie wystarczy proste uszczelnienie bądź dokręcenie i wyrównanie mocowań.
- Regularne przeglądy
Przegląd klimatyzacji to kluczowa sprawa przy posiadaniu klimatyzacji w domu czy też w biurze. Przede wszystkim, nieserwisowane urządzenia mogą nawet zagrażać naszemu zdrowiu. Innym ważnym aspektem wpływającym na to ile prądu zużywa klimatyzacja są awarie, które im wcześniej zostaną wychwycone tym lepiej dla pracy urządzenia. Podczas przeglądów wykonywanych przez naszą firmę wykonujemy m. in. próbę szczelności instalacji, która jest kluczowa dla wydajności urządzenia.
- Montaż klimatyzatora i aranżacja pomieszczeń
Zaskakująca ale znacząca kwestia. Nieodpowiednie ustawienie mebli w pomieszczeniu może utrudniać rozprzestrzenianie się upragnionego chłodu po wnętrzu. Chociaż w naszej ofercie znajdują się klimatyzatory, które posiadają specjalne żaluzje rozprowadzające powietrze w różne strony nie zniwelują one całkowicie skutków zasłoniętego klimatyzatora. Montaż urządzenia powinien być wykonany w jak najbardziej optymalny sposób aby możliwie jak najwydajniej umożliwić rozprzestrzenianie powietrza. Tą kwestią zawsze zajmują się nasi doradcy, znający techniczne zasady montażu.
- Odpowiednia moc klimatyzatora
Ostatnia, ale jedna z najważniejszych kwestii. Odpowiednia moc klimatyzatora to podstawowa kwestia mająca wpływ na to ile prądy zużywa klimatyzacja. Zarówno niedoszacowana jak i przewymiarowana moc przyniesie wyłącznie starty w postaci większego zużycia energii jak i krótszej żywotności urządzenia. Trzeba przy tym zaznaczyć, że właściwy dobór mocy i rodzaju klimatyzatora to zadanie dla fachowca. Wbrew pozorom, oprócz samej wielkości klimatyzowanego pomieszczenia moc klimatyzatora zależy również od takich czynników jak nasłonecznie, wielkość i jakość okien czy samej konstrukcji budynku. Ale tym zajmują się nasi doradcy.
Czy klimatyzacja może być ekonomiczna i energooszczędna?
Przede wszystkim na zużycie jakie generuje instalacja klimatyzacyjna wpływamy my sami i to w jakich warunkach ją użytkujemy. Wszystkie powyższe rady można podsumować dwoma słowami – ROZSĄDEK i UMIAR. I nie nie, nie chodzi abyśmy jak najrzadziej korzystali z klimatyzacji. Jeśli nie wiesz jak, ponownie zerknij na powyższe punkty ?
Oprócz wpływu samych użytkowników gwarancją korzyści płynących z posiadania klimatyzacji jest również sprawdzona i polecana firma wykonawcza. Lokalny wykonawca, który gwarantuje kompleksową obsługę i późniejsze przeglądy to milowy krok w stronę zadowolenia!
Do sedna – klimatyzacja, a rachunki za prąd. Ile prądu zużywa klimatyzacja?
Obecna szeroka gama klimatyzatorów i świadomość poprawnego oraz efektywnego ich używania znacząco ogranicza wpływ posiadania klimatyzacji na rachunki za prąd. Oczywiście nie da się tego uniknąć, ale nie są to zawrotne kwoty. Nie da się jednoznacznie określić jak klimatyzacja wpłynie na rachunek za prąd. To równie indywidualna kwestia co gust. Wpływa na nią bowiem okres w jakim użytkujemy klimatyzator, temperatura jaka gwarantuje komfort, urządzenie na jakie się zdecydujemy, wielkość pomieszczenia, wszystkie powyższe zasady czy chociażby sama stawka za energię elektryczną.
Ale czy w ogóle da się wycenić komfort? ?