Net-billing czy system opustów?
Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniają się zasady w rozliczaniu prosumentów. To już pewne, że zacznie obowiązywać nowy system net – billingu polegający na sprzedaży wytworzonej energii. Nowelizacja ustawy OZE umożliwi pozostanie w systemie opustów, tym którzy dokonają kompletnego zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji do OSD do 31 marca 2022r. System opustów wydaje się znacznie bezpieczniejszą formą rozliczania niż nowy net-billing.
Obecnie zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi rośnie nie tylko ze względu na zmiany w ustawie OZE. Od nowego roku znacząco wzrosły rachunki za energię elektryczną co jest impulsem do szukania oszczędności. Dla takich osób z pomocą przychodzą programy grantowe z Regionalnego Programu Operacyjnego. To tak zwane programy parasolowe dla osób chcących zainwestować m.in. w instalację fotowoltaiczną. Niestety jest to błędne koło, gdyż zwiększa to atrakcyjność inwestycji w instalację fotowoltaiczną a czasu na skorzystanie z systemu opustów jest co raz mniej. Co zatem z grantobiorcami, którzy zakwalifikowali się do dotacji?
Niektóre programy grantowe przewidują zwrot aż 85% kosztów. Szkoda by było nie skorzystać z takiej okazji. Zwrot takiej inwestycji skraca się nawet do 3 lat. Ale co jeśli nie zdążą przyłączyć instalacji do 31 marca 2022 r.?
Nowe terminy zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji
Zdecydowanie mogą odetchnąć z ulgą. Z rozwiązaniem przychodzą kolejne zmiany ustawy. Nowelizacja ustawy OZE została przegłosowana 17.02.2022 przez Senat i trafi do podpisu Prezydenta. Termin przyłączenia instalacji zostanie wówczas wydłużony. Niestety nie dotyczy to wszystkich. Nowelizacja ustawy OZE przewiduje wydłużenie terminu dla osób, które do 31.03 br. podpiszą umowę na zakup, montaż czy dofinansowanie mikroinstalacji z samorządem, który realizuje projekt parasolowy. Wówczas termin na zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji zostaje wydłużony do 31.12.2022 r.
Jaki jest cel nowych zmian w ustawie OZE?
Kolejna już, nowelizacja ustawy OZE ma na celu zapobiegnie masowej rezygnacji beneficjentów z programów parasolowych. Dzięki temu, samorządy nie będą musiały zwracać środków, które były przeznaczone na te projekty. Nie warto więc rezygnować z oferowanego wsparcia.