Nie jest tajemnicą, że inwestycja w fotowoltaikę często jest odkładana na później ze względu na koszt jaki trzeba ponieść, aby de facto zaoszczędzić. Czasami wystarczy uświadomić potencjalnego klienta, że płacąc rachunki przez okres 10 lat ta sama kwota i tak trafi do kieszeni zakładu energetyczny, a po tym okresie? Klient nadal będzie płacił.. co raz więcej, bo rachunki rosną i będą rosły z roku na roku. Ale co gdyby ten okres skrócić nawet do 6-7 lat a później po prostu zapomnieć o nich i tę samą kwotę oszczędzać na wakacje?

Rozwiązaniem są oczywiście różne dofinansowania czy dotacje, które dzięki zwrotom zmniejszają koszty poniesione przez inwestorów, a co za tym idzie skracają czas zwrotu inwestycji i czynią ją atrakcyjniejszą oraz bardziej dostępną. W różnych regionach są różne formy wsparcia. Obecnie w województwie Podlaskim trwają nabory i realizacje programów grantowych za pośrednictwem gmin. Program grantowy jest realizowany m.in. w gminie Hajnówka, Knyszyn, Dobrzyniewo Duże, Choroszcz, Brańsk, Boćki czy Supraśl. Dokładne warunki i wytyczne są różne dla każdej z gmin w województwie Podlaskim. Powiela się zasadę co do przyznawania zwrotu wyłącznie na mikroinstalacje na potrzeby gospodarstwa domowego czy ograniczenia mocy instalacji. Wszelkie normy jakie należy spełnić w każdej z gmin są znane naszym specjalistom, którzy przygotowując ofertę uwzględniają je i dostosowują wycenę do indywidualnych potrzeb naszych klientów. Niestety skorzystać z tej formy pomocy finansowej mogą tylko szczęśliwcy, którzy znajdą się na listach rankingowych i zakwalifikują do uzyskania zwrotu nawet 65% kosztów. Liczba osób uczestniczących w gminnych programach grantowych jest bardzo ograniczona. Zatem jak skorzystać z dofinansowania? Z pomocą przychodzi jeden z najsłynniejszych programów – Mój Prąd 3.0. O jego popularności nie trzeba chyba wspominać. To jedno z przystępniejszych dofinansowań dla prosumentów ze względu na dość proste i przejrzyste warunki, a także okres obowiązywania, obecnie trwa już trzecia edycja programu MP.

mój prąd 3.0 Białystok

Rządowy program wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej w formie instalacji fotowoltaicznych nie zmienił zasad przyznawania dofinansowania w kolejnej edycji. Zmianie uległa jednak kwota zwrotu. Wsparcie obejmuje instalacje od 2-10 kW, wynosi maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 3 000 zł na jedno przedsięwzięcie. W tegorocznej edycji wsparcie jest niższe niż w poprzednich – zmalało z 5 000 zł. Jednak nawet taka suma pozwala na szybszy zwrot naszej inwestycji w fotowoltaikę. Chcąc rzetelnie przedstawić możliwości, musimy również wspomnieć o okresie rozpatrywania wniosków i zwrotu przyznanych kwot, gdyż szacowany jest na ponad 6 – m-cy, a w skrajnych przypadkach, w poprzednich edycjach prosumenci otrzymywali decyzje nawet blisko po 10 miesiącach od złożenia wniosku. Możemy się jednak pochwalić 100% skutecznością, gdyż wszyscy nasi klienci otrzymali zwroty o które wnioskowaliśmy w ich imieniu.

Obecnie, wnioski można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej (w poprzednich edycjach dopuszczalna była wersja papierowa) za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie. Współpracując z naszą firmą możesz liczyć na kompleksową pomoc. Na podstawie udzielonego pełnomocnictwa z przyjemnością załatwimy za Ciebie wszelkie formalności. Planowany nabór trwa od 1.07.2021 r. do 22.12.2021 r. lub do wyczerpania się środków przeznaczonych na ten cel. Przypominamy jednak, że poprzednia edycja zakończyła się wcześniej, ze względu na brak środków, zatem nie warto czekać na ostatnią chwilę. Na dzień 24.09.2021 r. do NFOŚiGW wpłynęło ponad 162 tys. wniosków co daje nam już ponad 90% wykorzystanego budżetu. Należy więc liczyć się z tym, że historia może się powtórzyć i program może zakończyć się przed terminem.
Co jednak z tymi którzy nie skorzystali do tej pory z żadnego z ww. programów bo odłożyli decyzję „na później”? Zapraszamy do kontaktu! Zawsze jesteśmy na bieżąco i z chęcią podpowiemy jakie są możliwości uzyskania dotacji w danej chwili a dodatkowo możemy zagwarantować najwyższą jakość usług w połączeniu z atrakcyjną ceną.