Choć ostatnie lata pokazały, że zimy nie są zbyt obfite w śnieg, w tym roku, póki co, pokaźne ilości śniegu zaskakują nie tylko kierowców. W tym okresie właściciele przydomowych elektrowni nie mają zbyt wiele okazji by cieszyć się uzyskami nie tylko ze względu na porę roku, która nie należy do najbardziej słonecznych. Śnieg zalegający na modułach również wpływa na małą produkcję. W takiej sytuacji właściciele często decydują się na samodzielne odśnieżanie, ale czy to słuszna decyzja? A jeśli tak, czy wiedzą jak odśnieżać instalację? Jeśli to pierwsza zima w posiadaniu instalacji PV, chęć odśnieżenia instalacji jest jeszcze większa. Dlatego poniżej kilka wskazówek i wyjaśnień, jak odśnieżać instalację.
Czy odśnieżanie instalacji wpływa na produkcję?
Nie ulega wątpliwości, że zalegający śnieg negatywnie wpływa na produkcję energii przez instalację PV choć nie uniemożliwia. Warto mieć jednak świadomość, że uzyski z instalacji fotowoltaicznej w 3 miesiącach zimowych stanowią łącznie zaledwie 10% rocznej produkcji. Dla porównania w jednym miesiącu w okresie letnim to 13-14%. Inaczej na kwestię opłacalności odśnieżania instalacji będzie patrzył właściciel farmy fotowoltaicznej a inaczej będzie się to kalkulowało w przypadku mikroinstalacji.
Odśnieżanie instalacji to również ryzyko większych strat niż korzyści.
Nie bez powodu tytuł artykułu brzmi „Jak odśnieżać instalację”. To czy odśnieżanie jest opłacalne i ma sens jest indywidualną kwestią posiadaczy mikroinstalacji. Ważniejsze jednak czy wiemy jak odśnieżać instalację by jej nie uszkodzić i czy mamy świadomość że odśnieżanie może przynieść również więcej szkód niż pożytku. Dlaczego?
Choć to pozornie prosta czynność a panele powinny być solidnie zamontowane to jednak można je w bardzo łatwy sposób uszkodzić, zarysować a nawet zbić. Ich powierzchnia jest delikatna, szczególnie kiedy na ich powierzchnię wpływa niska temperatura i są one po prostu namarznięte. Dlatego odśnieżanie jest wręcz zabronione, kiedy śnieg jest zamarznięty lub na modułach jest warstwa lodu. Może dojść do mikropęknięć nie widocznych dla oczu bądź rozszczelnień konstrukcji, co później wpłynie na błędy w pracy instalacji.
Jak odśnieżać instalację gdy zalega śnieg?
Instalacje najbardziej efektywne są wtedy gdy są nachylone pod kątem 30° – 40°. Więc już na etapie projektowania instalacja jest tworzona tak aby śnieg mógł samoczynnie pod wpływem grawitacji zsunąć się z modułów. Dzięki czemu kurz wcześniej zalegający na panelach również zostanie usunięty. Może to poprawić w dalszej perspektywie uzyski z przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Niestety w przypadku instalacji o niższym kącie nachylenia grawitacja będzie utrudniona lub niemożliwa. Pozostaje wówczas uzbroić się w cierpliwość i czekać na odwilż. Kiedy jednak pokusa odśnieżenia jest większa zróbmy to ostrożnie i przy użyciu odpowiednich narzędzi.
Czy panele pracują pod warstwą śniegu?
W sytuacji gdy na panelach znajduje się warstwa śniegu a dzień jest słoneczny, promienie słoneczne częściowo docierają do ogniw mimo zalegającego śniegu. Dzięki temu, poszczególne obwody generują ciepło a te z kolei wpływa na szybsze zsuwanie się śniegu. Przepuszczalność światła przez śnieg umożliwia minimalne uzyski mimo zaśnieżenia.
7 przykazań jak odśnieżać instalację?
- Pamiętaj o zabezpieczeniach! Jeśli Twoja instalacja jest na dachu – zadbaj o swoje bezpieczeństwo.
- Nie używaj chemii! – Dlaczego – o tym więcej pisaliśmy TUTAJ.
- Nie używaj łopat! – Te zostaw na odśnieżanie chodnika.
- Użyj tylko miękkiej szczotki lub specjalnej ściągaczki.
- Nie odśnieżaj zamarzniętego śniegu.
- Nie chodź po modułach!
- Odśnieżaj z należytą ostrożnością.