Za oknem wiosna i pierwsze słoneczne dni. Wymarzonym widokiem każdego inwestora są promienie słoneczne odbijające się od jego instalacji a wraz z nimi uzyski. Niestety często ten widok uniemożliwiają pyłki zbierające się na panelach. Do tego dochodzi okres letni kiedy to większość upraw jest zbieranych z pól, a ogromne ilości kurzu osadzają się na instalacji. O ile lekki kurz nie zakłóca pracy modułów tak już punktowe zabrudzenia spowodowane przez np. ptaki czy liście mogą obniżyć wydajność naszej instalacji fotowoltaicznej. Jak temu zaradzić? Czy mycie instalacji jest jedynym rozwiązaniem?

Samooczyszczanie się modułów – czy to w ogóle działa?

Oczywiście konstrukcja samego moduły, materiał oraz kąt pod jakim zazwyczaj są zamontowane powinny sprzyjać oczyszczaniu się modułów. Jednak czynnikiem który jest konieczny aby takie czyszczenie paneli było możliwe jest deszcz. W większości przypadków to wystarczy aby usunąć powierzchowne zabrudzenia. Jest to działanie najmniej inwazyjne z dostępnych metod czyszczenia modułów i bez kosztowe. Co jednak, jeśli deszczu nie będzie a nasza instalacja wymaga pilnego mycia? Co kiedy nasza instalacja ma niski kąt nachylenia? Oczywiście, wówczas mycie instalacji może być nieco bardziej skomplikowanie lecz nie niemożliwe.

Czyszczenie paneli

Czy mycie instalacji jest konieczne?

Wielu posiadaczy instalacji fotowoltaicznych staje przed dylematem: czyścić instalację czy cierpliwie czekać na deszcz? Z reguły nie preferuje się mycia modułów, szczególnie wiosną, kiedy regularnie występują opady deszczu. Jednak z roku na rok są one w tym okresie coraz mniejsze. Dodatkowo dochodzi aspekt bezpieczeństwa, gdzie przy nietypowych dachach lub położeniu instalacji zagrożenie dla inwestorów stanowi samo wejście na dach. Więc jak to zrobić?

Po pierwsze należy zapoznać się z zaleceniami producenta. W przypadku gdy producent zaleca stosowanie konkretnych środków i określa sposób w jaki mycie paneli powinno się odbywać, należy się do tego zastosować aby nie stracić gwarancji na produkt jak i całą instalację.

Jeśli mycie instalacji fotowoltaicznej sprawia trudności inwestorzy mogą liczyć na pomoc fachowców z branży. Obecnie na rynku istnieją firmy specjalizujące się w myciu modułów fotowoltaicznych. Nasza firma również jest do dyspozycji klientów. Only Comfort oferuje profesjonalne mycie instalacji w województwie Podlaskim.

Kiedy decydować się na mycie instalacji fotowoltaicznej?

Zacznijmy od tego, że nie każda pora dnia jest odpowiednia na mycie instalacji. Zabieranie się za czyszczenie paneli w największym słońcu może spowodować, że doznają one swego rodzaju „szoku termicznego” i mogą ulec uszkodzeniu. Wygeneruje to wówczas dodatkowe koszty, a przecież posiadanie instalacji fotowoltaicznej ma generować oszczędności. Najlepiej więc robić to wczesnym rankiem lub późnym wieczorem aby zapobiec ww. zjawiskom. Ewentualnie w pochmurny dzień kiedy panele nie nagrzewają się.

Jak często potrzebne jest mycie instalacji fotowoltaicznej?

Nie ma z góry określonej normy co do tego ile razy w roku mycie instalacji jest potrzebne. Myć należy wtedy kiedy jest taka potrzeba. Zazwyczaj jest to dwa razy w roku – wiosną gdy jest zwiększone pylenie oraz latem, kiedy występują największe zabrudzenia. Często powierzchowne zabrudzenia wydają się nie być szkodliwe bo są niezauważalne gołym okiem. Należy pamiętać, że niektóre zabrudzenia takie jak: zaschnięte ptasie odchody nie zostaną usunięte przez deszcz. Niestety z czasem będą coraz większe i trudniejsze do usunięcia. To w stosunkowo krótkiej perspektywie czasowej doprowadzi do strat nawet 10 proc. w wydajności modułów. Warto w takiej sytuacji zadbać o profesjonalne czyszczenie paneli. W województwie Podlaskim takie usługi ma w swojej ofercie Only Comfort jako firma oferująca kompleksowe rozwiązania z branży.

Jakich środków użyć by mycie instalacji było efektywne?

W tym przypadku użycie jakiegokolwiek detergentu może spowodować uszkodzenie modułów. Definitywnie odradzamy stosowanie domowych środków chemicznych. Najlepiej sprawdzi się tutaj woda destylowana lub po prostu deszczówka. Po zwykłej wodzie z kranu może pozostać osad z kamienia, co przyniesie efekt odwrotny do oczekiwanego. Firmy specjalizujące się w myciu instalacji fotowoltaicznych jak nasza dysponują bardziej złożonymi preparatami. Są to produkty bezpieczne dla instalacji fotowoltaicznych. Jeżeli jest taka konieczność można użyć do umycia miękkiej gąbki. W żadnym wypadku nie wolno chodzić po modułach czy używać myjki ciśnieniowej. Mycie instalacji fotowoltaicznej przez naszą firmę odbywa się przy użyciu dedykowanego do tej czynności specjalistycznego sprzętu.

Mycie instalacji fotowoltaicznej

Jak czyszczenie paneli może wpłynąć na pracę instalacji ?

Mycie paneli to proces który ma polepszyć wydajność pracy instalacji. Regularne przeglądy, konserwacja w tym także czyszczenie paneli może zwiększyć ilość wyprodukowanej energii. Ma to wpływ też na sprawność modułów. Czyszczenie paneli wydłuża również żywotność modułów.

Mycie instalacji fotowoltaicznej to szereg korzyści dla inwestorów. Zadbana instalacja fotowoltaiczna gwarantuje nam szybszy zwrot i zdecydowanie lepiej się prezentuje.

Jeśli chcesz skorzystać z usług firmy oferującej profesjonalne czyszczenie instalacji na terenie województwa podlaskiego, skontaktuj się z nami! Zapewniamy usługę realizowaną przez wyspecjalizowanych pracowników i przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

1 Comments

  • Mark
    Posted 11 września 2022 21:00 0Likes

    Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.

Add Comment