Łatwo, szybko i bez błędów. Zgodnie z zapowiedziami Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przechodzi na wnioski online w programie „Mój Prąd”. – taką informację możemy przeczytać na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co to oznacza? Przedstawiamy niezbędne informacje poniżej.

O PROGRAMIE

Program rządowy “Mój Prąd” jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie programem wspierającym rozwój fotowoltaiki poprzez dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej w kwocie 5 000 zł. Skorzystać z niego mogą osoby, które wyprodukowaną energię wykorzystują na potrzeby własne. (Więcej o samym programie możesz przeczytać w artykule ph.: Inwestycja, a jej finansowanie – o formach dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej.)

“Mój Prąd” wystartował na przełomie sierpnia i września 2019 r. Początkowo wnioski przyjmowane były tylko w formie papierowej. Możliwość składnia wniosków za pośrednictwem platformy rządowej gov.pl uruchomiono od października tego samego roku. Do tej pory z takiego udogodnienia skorzystało blisko 13 tys. wnioskodawców.

JAKIE ZMIANY?

W celu usprawnienia procesu składania i weryfikacji dokumentacji dotyczącej wniosków o dofinansowanie z programu “Mój Prąd” NFOŚiGW rezygnuje z możliwości składnia podań w formie papierowej. Jedyną możliwością pozostają e-wnioski dostępne na platformie rządowej. Dokładny adres pod którym można złożyć wniosek to https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-moj-prad. Procedura i etapy składnia e-wniosków nie są skomplikowania i nie zawierają dodatkowych wymagań. Niemniej jednak aby mieć możliwość aplikowania potrzeby jest profil zaufany bądź e-dowód. Wszelkie niezbędne dokumenty oraz opis kolejnych kroków jakie należy przejść aby z sukcesem zakończyć proces jest jasno opisany na stronie programu “Mój Prąd” w zakładce “złóż wniosek” (https://mojprad.gov.pl/).

e-wniosek Mój Pąd

(Źródło: http://nfosigw.gov.pl/)

DLACZEGO?

W grudniu 2019 r. pod koniec I naboru – Fundusz zalany został lawiną niekompletnych lub nieczytelnych papierowych wniosków, których wyjaśnianie zajmuje nam teraz dużo czasu, a każdemu przecież chcemy dać szansę na uzyskanie dofinansowania do domowej elektrowni słonecznej – wyjaśnia szef NFOŚiGW.

(źródło:http://nfosigw.gov.pl/)

Statystyki przyjmowanych wniosków wskazują na większą efektywność przy weryfikacji wniosków wpływających drogą elektroniczną. Kanał elektroniczny ogranicza możliwość popełnienia błędów w trakcie składania wniosków a ich obsługa jest łatwiejsza, co z kolei wpływa na tempo weryfikacji wniosków i obsługi klientów. Problemy z wnioskami papierowymi przekładają się również na czas i obsługę wniosków złożonych przez stronę gov.pl.

OD KIEDY I KOGO OBOWIĄZUJĄ ZMIANY?

Zamiany w formie składnia wniosków wchodzą z dniem 31 marca 2020 r. Ostatnim dniem na złożenie wniosku w wersji papierowej jest 30 marca br.. Zmiany obowiązują każdego kto spełnia wymagania programu i chce z niego skorzystać. Wyjątkiem są instalatorzy PV, którzy mają podpisaną umowę o współpracy z NFOŚiGW. Osobom, którym zmiany nie są na rękę, przypominamy, iż firma ONLY COMFORT oferuje kompleksową obsługę klienta, w tym również załatwienie formalności związanych z uzyskanie dofinansowania.

Obecnie trwa II nabór wniosków w programie “Mój Prąd”. Termin zakończenia składnia wniosków został wyznaczony na 18 grudnia 2020.